Arhiv Projekata

Projekt je bio fokusiran na dijalog trening učenika i učenica srednjih škola iz Nevesinja, Mostara, Prozora – Rame, Gornjeg Vakufa – Uskoplja, Goražda, Sokoca, Kladnja, Srebrenice, Bratunca, Vlasenice, Sapne, Trebinja, Kalesije, Zvornika, Jablanice, Bugojna i Sarajeva.
Nakon implementacije projekta urađena je mini studija (engleski samo) – evaluacija aktivnosti, sa naglaskom na perspektive mladih u BiH.
Projekt podržan od strane USAID BiH kroz CRS-ov PRO-Budućnost projekt.

Projekt je bio fokusiran na saradnju učenika i učenica iz 1. sarajevske gimnazije i Srednje škole „28. juni“ iz Istočnog Sarajeva. Učesnici i učesnice su prošli zajednički dijalog trening, radili prezentacije svojih škola u uzajamnoj posjeti, te zajednički izradili publikaciju „Naša priča“.
Projekt podržan od strane Švicarske Ambasade u BiH.

Riječ je o temeljnom projektu NDC-a iz Sarajeva, unutar kojeg je razvijen i realiziran Nansen-dijalog pristup. Projekt se implementirao unutar tri oblasti: obrazovanje, lokalna samouprava i akcijsko istraživanje. Kroz projekt su uključene srednje i osnovne škole, te opštinske/općinske strukture s područja Srebrenice, Bratunca, Zvornika i Jajca. Radeći sa svim ciljnim grupama u ovim sektorima, NDC je podstakao razvoj lokalnih multietničkih koordinacijskih tijela, koja su realizirala cijeli niz međuetničkih, društveno korisnih aktivnosti na lokanom i među-opštinskom nivou. Kao jedan od rezultata projekta, osnovan je Dijalog centar Srebrenica-Bratunac, sa ciljem koordinacije aktivnosti za ove dvije zajednice. Pored glavne projektne linije, realiziran je niz podprojekata, doprinoseći opštem uspjehu.
Glavna projektna linija je podržana od strane Ministarstva inostranih poslova Kraljevine Norveške, dok su podprojekti podržani od strane Ambasade Kraljevine Norveške u BiH, USAID-a BiH, Ambasade SAD u BiH – OPA, Centralnog komiteta menonita, Balkan Trust for Democracy i Britanske Ambasade u BiH.

Ovim projektom NDC je u saradnji sa ministarstvima obrazovanja na entitetskom, kantonalnom i nivou Brčko distrikta, te stručnjacima iz oblasti prava, izradio priručnik za rad u srednjim školama na temu poznavanja ustava i ustavnih procedura. U sklopu projekta urađen je i trening sa 36 profesora i profesorica iz srednjih škola iz cijele BiH. U drugoj fazi projekt je sproveden u 18 srednjih škola iz cijele BiH, gdje su učenice i učenici u okviru vannastavnih aktivnosti proučavali ustav i procedure, te kao rezultat ponudili određene amandmane. Treća faza projekta se odnosila na saradnju među školama i završnu prezentaciju projekta i amandmana u Parlamentu BiH. Relevantni materijali na ovome linku
Prvu fazu projekta je podržao CCI, dok su druge dvije faze podržane od strane Ambasade Kraljevine Norveške u BiH.

Multietnička grupa učenika osnovnih škola iz Bratunca i Sarajeva je učestvovala na fudbalskom norveškom kupu u Oslu augusta 2014. jačajući međusobna i međunarodna prijateljstva i sportski duh.
Projekt je podržan od strane Ambasade Kraljevine Norveške u BiH.The project was supported by the Embassy of the Kingdom of Norway in BiH.

Projektom su uspostavljene inicijalne veze i saradnja između norveških i BiH stručnjaka u cilju organizacije Evropskog olimpijskog festivala za mlade u BiH.
Projekt je podržan od strane Ambasade Kraljevine Norveške u BiH.

Tokom 2005 godine realizirani su okrugli stolovi na temu „Međuetnički odnosi u lokalnim zajednicama“ u gradovima Istočne Bosne. Cilj je bio otvaranje prostora za međuetnički dijalog u lokalnim zajednicama, a u većem broju tih zajednica, ovo su bili i prvi međuetnički javni susreti nakon rata iz 90-tih. Također, na osnovu dobijenih informacija, od 2006, NDC je usmjerio svoje aktivnosti u potpunosti na Srebrenicu i Bratunac, a od 2009. i na Zvornik i Jajce.
Projektne aktivnosti su podržane od strane Ministarstva inostranih poslova Kraljevine Norveške.

Na poziv OSCE misije u BiH, NDC je organizirao međuetničke dijalog seminare za nastavni kadar u preko 50 srednjih i osnovnih škola BiH.
Projektne aktivnosti su podržane od strane Ministarstva inostranih poslova Kraljevine Norveške i EU.

Projekt je realiziran u saradnji sa norveškim filmskim institutom i Nansen dijalog mrežom. Ponudio je niz filmova s tematikom ratova sa područja bivše Jugoslavije iz 90-tih. Osmišljen je i realiziran kao putujući festival, sa projekcijama i okruglim stolovima u Sarajevu, Mostaru, Banjaluci, Osijeku, Zagreb i Beogradu.
Projekt je podržan od strane Ministarstva inostranih poslova Kraljevine Norveške.

U saradnji sa kulturnom asocijacijom Ambrosia, u sklopu koalicije GUMA – građansko uporište multikulturalnih aktivista – realiziran je serijal radio-emisija na sedmičnoj osnovi na Studentskom EfM Radiju. Emisije su tretirale aktualne društvene, političke i kulturne teme.
Projektne aktivnosti su podržane od strane Ministarstva inostranih poslova Kraljevine Norveške.

Pokrenut i vođen od strane koalicijskih partnera iz GUMA-e, kulturnih asocijacija Ambrosia i Album, NDC preuzima ulogu zvaničnog izdavača časopisa 2001. i vodi ga do 2005. godine, kad se časopis gasi.
Riječ je o prvom „hard-core multi“ demokratskom časopisu u BiH, koji uključuje autore i autorice iz cijele BiH, regije i svijeta, afirmira sve jezike i pisma naroda u BiH, pružajući prostor za različita estetska, politička, društvena i kulturna stajališta, te životne stilove.
U periodu u kojem NDC izdaje časopis, finansijska sredstva su obezbjeđena u sklopu projektnih aktivnosti finansiranih od strane Ministarstva inostranih poslova Kraljevine Norveške, Fondacije Otvoreno društvo u BiH, te fondacije Pro Helvetia.

Tokom 2001. godine, u saradnji sa koalicijskim partnerima iz GUMA-e, Ambrosijom i Albumom, NDC učestvuje u izradi elaborata za Centar nezavisne kulture, koji bi djelovao kao „hub“ za organizacije civilnoga društva a bave se kulturnim i društvenim aktivizmom iz perspektive multikulturalnosti.
Izrada elaborata je podržana od strane EU fondova za nezavisnu kulturu.

U saradnji sa koalicijskim partnerima iz GUMA-e, Ambrosijom i Albumom, NDC je realizirao trodnevni skup predstavnika akademskih, kulturnih i društvenih institucija i organizacija iz Regije, tematizirajući pitanja manjina iz perspektive civilnoga društva. Događaj su činili konferencija i umjetnički performansi u Sarajevu, a Album mu je posvetio tematsko izdanje.
Projekt je podržan od strane Fondacije Otvoreno društvo u BiH.

U saradnji sa Ateljeom za filozofiju, društvene znanosti i psihoanalizu iz Sarajeva, Transeuropeeannes-om i psihoanalitičkom školom „Sigmund Freud“ iz Pariza, NDC je organizirao niz akademskih predavanja, konferencija i radionica, na teme etničkih i kulturnih identiteta, psihoanalize, analize konflikata, te odnosa religije i politike.
Većim dijelom projektne aktivnosti su podržane od strane Ministarstva inostranih poslova Kraljevine Norveške.

Tokom 2002-2005, u prostorijama NDC-a organizirani su tematski međuetnički dijaloški susreti studenata i studentica sa univerziteta u Sarajevu i Istočnom Sarajevu. Vođen je dijalog o najširem spektru osjetljivih društvenih, političkih i kulturnih tema. Prema raspoloživim informacijama, unutar ovog projekta, po prvi put se javno govorilo o pitanjima statusa LGBT zajednice u BiH.
Projektne aktivnosti su podržane od strane Ministarstva inostranih poslova Kraljevine Norveške, te od kompanije Sinalko.

U saradnji sa kulturnom asocijacijom Ambrosia, u sklopu koalicije GUMA, realiziran je niz kulturnih i umjetničkih aktivnosti posvećenih alternativnim umjetničkim praksama i njihovom doprinosu procesima izgradnje mira.
Projektne aktivnosti su podržane od strane Ministarstva inostranih poslova Kraljevine Norveške.

U saradnji sa kulturnom asocijacijom Ambrosia i nizozemskom organizacijom „UNITED for Intercultural Action“, realiziran je niz aktivnosti, okruglih stolova, uličnih performansa i koncerata u Sarajevu i u Istočnom Sarajevu na teme posvećene osvještavanju i borbi protiv svih vrsta diskriminacije.
Projektne aktivnosti su podržane od strane Ministarstva inostranih poslova Kraljevine Norveške i „UNITED for Intercultural Action“.

U okviru uspostavljanja NDC-a i saradnje sa Nansen dijalog mrežom, organiziran je niz dijalog seminara za različite ciljne grupe – mediji, NGO, političari, prosvjetni kadar, lokalne samouprave, studenti i studentice – na teme Interetničkog dijaloga, kulturnog identiteta, upravljanje konfliktima, nenasilna komunikacija, te rodna pitanja.
Projektne aktivnosti su podržane od strane Ministarstva inostranih poslova Kraljevine Norveške.

Istraživački projekti

Riječ je o međunarodnom istraživačkom projektu koji vodi tim Univerziteta u Mančesteru, Velika Britanija.
Cilj projekta bio je uključivanje znanstvenika i stručnjaka na lokalnom i međunarodnom nivou radi istraživanja sistematskih lokalnih, državnih i međunarodnih prepreka za realizaciju mirovnih aranžmana nakon hladnog rata. Tokom istraživanja propitivale su se blokade pokušaja povezivanja praksi uspostavljanja mira, izgradnje države i izgradnje mira sa liberalnim ustavnim i međunarodnim poretkom. Za mapiranje ovih blokada, veza izgradnje mira i države se propitivala u Bosni i Hercegovini, lokalne inicijative u mirovnim procesima u Šri Lanci, dok se proces formiranja države nasuprot formiranju mira biti istraživao u Tunisu.
NDC iz Sarajeva bio je partner ovoga projekta za Bosnu i Hercegovinu.

Obzirom na situaciju izazvanu pandemijom COVID-19, NDC je u sklopu projekta „Jajce – uspješna priča“, podržanom od strane Ambasade Savezne Republike Njemačke, uradio mini-istraživanje s ciljem procjene postojećeg stanja i eventualnih posljedica na realizaciju projektnih aktivnosti. Vidi izvještaj.

U okviru USAID-ovog projekta PRO-Budućnost, NDC je uradio studiju slučaja vezanu za kontekst, uslove i situaciju nastalu nakon protesta srednjoškolaca i srednjoškolki iz Jajca protiv podjele škole po etničkom principu. Vidi izvještaj (engleski samo).

Nakon implementacije aktivnosti u sklopu USAID-ovog projekta PRO-Budućnost „Međuetnička saradnja kroz dijalog“ urađena je mini studija – evaluacija aktivnosti, sa naglaskom na perspektive mladih u BiH. Vidi izvještaj (engleski samo).

U sklopu projekta „Izgradnja mira kroz međuetnički dijalog u lokalnim zajednicama u Bosni i Hercegovini“, podržanog od strane Ministarstva inostranih poslova Kraljevine Norveške, u periodu 2009-2015, urađeno je longitudinalno kvalitativno akcijsko istraživanje. Unutar tog istraživanja elaborirani su koncepti, epistemologija, prakse i postignuća NDC-a i njegovog Nansen-dijalog pristupa izgradnji mira. Vidi publikaciju (engleski samo) ili sažetak (BHS)

U saradnji sa organizacijom Scanteam iz Norveške, realizirano je kvalitativno istraživanje dinamike odnosa religije i politike u BiH na lokalnom i državnom nivou. Vidi izvještaj (engleski samo).

U saradnji sa organizacijom Saferworld iz Velike Britanije, realizirano je kvalitativno istraživanje sigurnosne situacije u BiH sa posebnim fokusom na mlade na lokalnom nivou. Vidi izvještaj.

Bazirajući se na nalazima istraživanja „Konstrukcija etničkih identiteta u BiH“ (2005-2007), ovo kvalitativno istraživanje je imalo za cilj propitati funkcioniranje autohtonih praksi međuetničke komunikacije u BiH i njihov potencijal za izgradnju mira. Istraživanje je izvršeno u sklopu doktorskog studija i rezultiralo je doktorskom disertacijom. Vidi disertaciju. Također, link na knjigu i link na članak (samo engleski).

U saradnji sa organizacijom Saferworld iz Velike Britanije, realizirano je kvalitativno istraživanje sigurnosne situacije u BiH na lokalnom nivou. Vidi izvještaj.

Djelujući na području međuetničkih odnosa u BiH, za NDC je bilo krucijalno propitati povijesne i strukturne elemente i kontekste konstrukcije etničkih identiteta u BiH, njihovo funkcioniranje u registrima antagonizma i kooperacije, te eventualno mapirati autohtone moduse pomirenja naizgled nepomirljivih razlika. Istraživanje je korišteno u izradi magistarske teze. Vidi tezu. Također, vidi članak (engleski samo).